Teamet runt laget: Joakim Vensby
27 januari 2025 18:00

Foto: Jonas Adolfsson
Bakom Amo Handbolls framgångar finns ett osynligt men ovärderligt team. Vi publicerar nu en artikelserie där vi presenterar personerna runt laget. Deras insatser bakom kulisserna är avgörande för lagets framgång och de skapar rätt förutsättningar för spelarna att fokusera på det viktigaste – att spela handboll på högsta nivå.
Text och intervju: Roddy Nilsson
Vi fortsätter vår serie av presentationer med medarbetarna kring laget med att möta nygamle målvaktstränare Joakim Wensby.
Hej Joakim! Du har ju numera en rätt lång lista med handbollsuppdrag bakom dig som spelare, tränare, instruktör m m.
Kan du sammanfatta din handbollskarriär kort?
Jag började i 12-årsåldern i Uddevalla HK och gick därefter över till konkurrentklubben Kroppskultur. När jag sedan skulle plugga till lärare kom jag till Växjö och Växjö HF innan jag under några säsonger i början av 2000-talet drog på mig Alstermotröjan. Efter min aktiva karriär blev jag tränare och instruktör och har då i sådana sammanhang varit verksam i Växjö HF, Hallby och senast för tre år sedan i Amo.
Nu är du alltså tillbaka i Amo. Hur har den första tiden efter ”återkomsten” varit? Vad är skillnaden mot hur det såg ut när du senast var här?
Det är tydligt att nivån både på och utanför planen har höjts. Spelarna är väldigt seriösa och professionella i sitt idrottsutövande. Det har inte alls varit svårt att komma in i gänget och Hasse (Karlsson) och Gustaf (Hallén) är mycket duktiga på att få med sig laget.
Vilken är anledningen till att Amo har gjorde en stark decembermånad?
Det finns nog flera anledningar. Spelarna har tagit ett större ansvar samtidigt som Hasse och Gustaf har lyckats förmedla en tydlig spelidé som alla kan tro på. När sedan vinsterna har kommit så har ju också självförtroendet vuxit.
Om vi ser till ditt huvudsakliga ansvarsområde – målvakterna – hur tycker du att det har sett ut på den fronten?
Jag tycker generellt det har sett bra ut. David Larsson har gjort ett par kanonmatcher men också Thomas och Mathias har höjt sig, framför allt i segermatchen mot Alingsås. Det handlar även när det gäller målvakter om att få större självförtroende och där tycker jag också att vi är på rätt väg.
Idag talas det mycket om träningsfilosofier. Hur tänker du kring detta, i första hand när det gäller målvakter men också mer generellt inom handbollen? Och vad har förändrats under de senaste åren?
Spelet har blivit allt snabbare och avsluten mer varierade vilket också ställer högre krav på målvakterna. Även om det delvis är individuellt hur en målvakt arbetar försöker jag trycka mycket på vikten av att fokusera på bollen och mindre på kroppen hos skytten. Målvaktsspel handlar ju också mycket om att vara smart och lyckas få skyttarna att skjuta där målvakten vill ha skotten.
Hur ser du på resten av säsongen? Vad är viktigt att ta med sig in i sista tredjedelen?
Det är naturligtvis viktigt att få till bra träningar under uppehållet men också att vi är kvar i den positiva känsla som vi avslutade med i december. Gör vi det kan vi titta uppåt i tabellen och är inte chanslösa mot något lag.
Vad är det bästa med att jobba inom Amo handboll?
Jag måste säga ”människorna” – här finns många härliga personligheter som jobbar i föreningen och har ett brinnande engagemang för Amo. Och jag vill gärna vara med och bidra med det jag kan.
Tack så mycket Joakim och lycka till med resten av säsongen