Hyperviktig hemmamatch på fredag
11 februari 2026 11:46
Fredagens hemmamatch mot Önnered blir hyperviktig i jakten på en slutspelsplats. Önnered innehar just nu den åttonde och sista slutspelsplatsen med 20 poäng, två poäng mer än Amo på nionde. En vinst för Amo skulle således innebära att man går upp på samma poäng som Önnered. När lagen i höstas möttes i Göteborg gjorde Amo en av sina bästa matcher för säsongen och vann klart med hela 40–33. Låt oss hoppas på något liknande på fredag.
Önnered har en stark och mycket rutinerad förstauppställning med mittsexan Andreas Nilsson och tunge skytten Michels Liaba i spetsen. I laget finns också en av ligans bästa målvakter, danske Patrick Bols. Truppen innehåller även ett antal unga lovande egna produkter. Önnered förlorade senast mot Malmö på bortaplan – då Andreas Nilsson gjorde hela 12 mål – men vann matchen dessförinnan klart mot Karlskrona.
Amo vann som bekant i måndags borta mot GUIF Eskilstuna och tränaren Hasse Karlsson säger om den matchen och läget i laget inför fredagens match: ”Det var en konstig match senast mot GUIF, vi började bra och spelade ett bra försvarsspel i första halvlek men fick inte upp tempot i anfallsspelet. I andra halvlek tappade vi försvarsspelet men gjorde ändå en del kontringsmål och höjde oss i slutet fram till vinst. Men nu på fredag är det en ny match och det gäller att blicka framåt. Vi gjorde en jättebra match när vi vann borta mot Önnered med högt tempo och knappast några tekniska fel. Men vi vet naturligtvis att en tuff match väntar på fredag. Försvarsspelet blir viktigt och det gäller att försöka styra spelet dit vi vill. Vi går för att vinna och hoppas publiken nu sluter upp i de sista matcherna i Amo Kabelhallen.”
Roddy Nilsson